ÇENGELKÖY PROJESİ

ÇENGELKÖY PROJESİ

Çengelköy 17.yy’dan sonra günümüze kadarki süreçte, başta padişahların, sadrazamların olmak üzere Boğaz’ın pitoresk değerini fark eden sanatçıların en gözde semti olmuştur.

Çengelköy Rasathane Rezidans 2017 Projesi Çengelköy’ün yeşilliklerle kaplı iç bölgesinde mimari, iç mimari konsept ve uygulama projelerini tasarlamış olduğumuz modern bir  yapıdır. Projelendirme sürecimiz iki etaptan oluştu;  bölge ve müşteri portföy analizi, planlama ve konsept tasarım süreci. Konsept oluşumu sırasında önem verdiğimiz kriterler; yapının fonksiyonel, çağdaş, teknolojik ve estetik kaygısı yüksek bir yapı oluşuyla bölgeye katacağı değer olmuştur. Projenin bulunduğu bölge ve sahip olduğu doğal zenginlikler göz önünde bulundurularak, projede şeffaf açıklıkların yoğun kullanımı iç mekanlarda bölgenin ışık alımı ve yeşilliğine tümüyle hakim bir yapı olmasını sağlamasına karşın, doğayla uyumlu ahşap güneş kırıcı paneller sayesinde günün her saati ışık ve ısı kontrolü sağlanmıştır.

Binanın işlevsel konforu; klima sistemi alt yapısı, yerden ısıtma sistemi ile sağlanmıştır. Tek bloktan oluşan projede farklı yaşam tarzlarına hizmet veren, farklı metrekarelerde daireler oluşturulmuş ve  -1/-2 Bodrum Katta yapılması planlanarak işletmeye verilecek olan fitness center yoğun metropol yaşamı içinde sağlıklı yaşam kalitesini arttıracak bir mekan olarak sunulmuştur. Çelik konstrüksiyon, cam ve alüminyum gibi malzemelerin birlikte kullanıldığı dış cephe, kentsel dönüşüm adına bölgeye değer katmaktadır. İç mekan tasarımı mimari konsept ile birebir uyumlu olarak oluşturulmuştur.